Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej im M. Wańkowicza w Stalowej Woli

8 czerwca udaliśmy się do Stalowej Woli, aby zobaczyć jak wygląda nowoczesna biblioteka. Po jej poszczególnych pomieszczeniach bardzo nowoczesnych, kolorowych i bogato wyposażonych oprowadziły nas panie Maria Chodukowska i Marta Skrzypek. Uczniowie mogli zobaczyć, jak liczny jest księgozbiór biblioteki miejskiej. Dowiedzieli się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki i na czym polega praca bibliotekarza oraz w jaki sposób sprawdzić czy interesująca nas książka jest aktualnie dostępna w bibliotece.

W Wypożyczalni Książki Mówionej dzieci wysłuchały nagrania baśni „ Szewczyk Dratewka”, a potem w kąciku zabaw mogły odpocząć i poprzeglądać interesujące je książki. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach na temat „ Jak powstało pismo?”. Poprowadziła je pani Chodukowska. Przedstawiła krótką historię rozwoju pisma na przestrzeni wieków, od rysunków naskalnych, poprzez pismo klinowe na glinianych tabliczkach, egipskie hieroglify na papirusie czy zwoje pergaminu. Opowiedziała też o książkach pisanych ręcznie przez skrybów,  pierwszej książce drukowanej  dzięki wynalezieniu druku przez J. Gutenberga i  współczesnej - składanej komputerowo. A potem uczniowie mogli sami wypróbować różnych sposobów zapisywania informacji. Było pisanie gęsim piórem, piórem ze stalówką, jak również drukowanie za pomocą literowych stempli czy odrysowywanie wzorów przy użyciu szablonów. Zajęcia były bardzo ciekawe  i uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Klasie drugiej tak się spodobały, że kontynuowaliśmy je następnego dnia już w szkole. W głównym holu biblioteki obejrzeliśmy także wystawę książek ekologiczn. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy II, III i V wraz z wychowawczyniami K. Stelmach, L. Gugała i A. Klich.

Teks i fot.: K. Stelmach