Wycieczka do „ Magicznych Ogrodów” i zamku w Janowcu

Dnia 6 czerwca 2017 r. udaliśmy się na wycieczkę do rodzinnego parku tematycznego „Magiczne Ogrody”. To baśniowy świat, który zamieszkują tajemnicze stwory i dziwadła. Wśród pięknej scenerii stworzonej przez różnorodną roślinność  umiejscowione są place zabaw i miejsca do wypoczynku . Po dziesięciohektarowej przestrzeni parku oprowadzał nas animator, którzy  opowiadał dzieciom o tych dziwnych stworach zamieszkujących park i proponował różne zabawy.

Po dwugodzinnej wędrówce po terenie ogrodów przyszedł czas na chwilę odpoczynku, a potem dzieciaki znowu ruszyły do zabawy na zjeżdżalniach, karuzelach, linach wspinaczkowych.  Spędzone na terenie parku godziny minęły bardzo szybko. Potem był obiad, a następnie udaliśmy się do pobliskiego Janowca, aby tam zwiedzić ruiny zamku, który był wzniesiony na początku XVI wieku. Mogliśmy zobaczyć okazały dziedziniec i Dom Północny , gdzie w trzech salach zgromadzone są eksponaty poświęcone właścicielom zamku, jego przeszłości oraz makiety przedstawiające jak zamek był rozbudowywany. W piwnicach zamku zobaczyliśmy bogatą kolekcję fajansu holenderskiego. Następnie weszliśmy na krużganki zamku skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę z widokiem na Wisłę. Nieopodal w parku  usytuowany jest dwór szlachecki przeniesiony z miejscowości Moniaki. Można  tu zobaczyć wiele mebli, jakimi kiedyś wyposażano szlacheckie dworki, ciekawe obrazy, bogaty księgozbiór oraz sprzęty osobistego użytku. Nieopodal dworku znajdują się zabudowania gospodarcze. Przez chwilę przenieśliśmy się w tamten klimat leniwego popołudnia spędzanego na ganku. Dodatkowych atrakcji dostarczyli nam chłopcy, którzy zakupili różnego rodzaju białą broń i urządzili turniej rycerski na placu przed dworkiem.

Tekst i fot.: K. Stelmach