Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

3 marca swoje święto obchodzą wszyscy pisarze i pisarki. Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy PEN Club.

"Wiesz, czym pisarz różni się od innych ludzi? Zamiast serca pisarze mają maszyny do pisania. Takie malutkie. A zamiast palców u nóg mamy czcionki drukarskie, trudno to zauważyć, bo przeważnie chodzimy w butach. Na pierwszy rzut oka jesteśmy zwykłymi ludźmi." – napisała pisarka Natalia Bielawska.

Co znaczy być dobrym pisarzem? W dzisiejszych czasach, gdy pisać i wydawać książki w zasadzie może każdy, współczesnemu czytelnikowi trudno jest wybrać z tej ogromnej ilości pozycji książkowych tę wartościową. Dlatego warto sięgać  po uznane pozycje z kanonu literatury dla dzieci i młodzieży. W tym roku szkolnym w klasie I w Dniu Pisarzy i Pisarek uczniowie zapoznawali się z twórczością Marii Konopnickiej. Jednym z powodów, by bliżej zaprezentować uczniom twórczość tej pisarki  był fakt, że rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Marii Konopnickiej. W  roku 2022 przypada 180 rocznica urodzin polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. W twórczości Marii Konopnickiej jest wiele utworów poświęconych dzieciom i dla dzieci. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję bliżej poznać między innymi takie utwory Konopnickiej  jak " Na jagody", " O krasnoludkach i o sierotce Marysi" i zabawny wiersz " Stefek Burczymucha". Jak na dzień pisarzy przystało każdy pierwszoklasista postanowił spróbować swoich sił w trudnej, jak się okazało sztuce pisania wierszy i opowiadań. Trudna sztuka, ale dla pierwszaków nie niemożliwa. Każdy ochoczo zabrał się do pracy, pisząc o tym, co mu w duszy gra. I tak powstały kolorowe książeczki, jeszcze z nieporadnie złożonymi zdaniami, ale przecież pierwszaki dopiero zaczynają trudną sztukę pisania. Ponadto każdy był nie tylko autorem, ale także ilustratorem i wydawcą. Nagrodą za tak wielkie zaangażowanie w stworzenie swojej pierwszej książeczki były książki " Pierwsze abecadło". Książka została wydana przez Instytut Książki. Zawiera wiele wierszy i fragmentów popularnych i wartościowych utworów dla dzieci przeznaczonych do czytania samodzielnie przez dzieci, ale też wspólnie z rodzicami czy dziadkami. W zestawie jest też książka poradnik dla rodziców - " Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem", w którym rodzice znajdą cenne wskazówki na temat: jak zaszczepić w dzieciach miłość do książek, jak pomóc dziecku uczyć się czytania, co robić, gdy dziecko  napotyka na różnego rodzaju trudności w trakcie nauki czytania. Ponadto każde dziecko otrzymało w zestawie wycinankę. Wycinanka składa się z pięknie ozdobionych liter. Z liter dzieci mogą układać różne wyrazy, ale mogą one też służyć do tworzenia różnych historii wymyślanych indywidualnie lub w grupie.

" Książka zachwyca, pobudza wyobraźnię, dodaje odwagi, wspiera proces moralnego, duchowego i umysłowego rozwoju. Wszystko dlatego, że jest w niej wszechświat ludzkich spraw, że jak w zwierciadle można w niej oglądać  własną twarz i twarze innych ludzi, że raz zmyśla, a innym razem mówi prawdę, że otwiera bramy zachwytu. Towarzyszy w chwilach i smutku, wywołuje głośny śmiech i łzy szczerego wzruszenia. Widok dziecka, które kocha jakąś książkę i czyta ją wiele, wiele razy, to jedna z największych radości trudnego procesu wychowania.... Przynieśmy dziecku radość wielu książkowych przyjaźni. To największe dobro, które będzie procentowało każdego dnia dziecięcego i dorosłego życia."  Pisze w recenzji, prof. Grzegorz Leszczyński

                                                                                                                                                                                                   Tekst i fot.: K. Stelmach

Odsłony: 1290