Sprzątanie świata – Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. – to hasło tegorocznej akcji „ Sprzątanie świata” i zajęć edukacyjnych w klasie III. W związku z ograniczeniami spowodowanymi koronawirusem, nie wyszliśmy w teren, aby sprzątać okolicę ze śmieci pozostawianych tam przez część społeczeństwa, która w dalszym ciągu nie dostrzega problemu śmieci w środowisku. Tym razem problem, jakim jest plastik – próbowaliśmy rozwiązać ucząc się, jak z niego zrezygnować w codziennym życiu, jak ograniczyć używanie plastikowych rzeczy i jak właściwie segregować plastikowe opakowania. W trakcie zajęć edukacyjnych uczniowie zapoznali się z problemem, jakim jest wszechobecność plastiku we wszystkich dziedzinach naszego życia. Plastikowe opakowania spotykamy na każdym kroku, a co bardzo niepokojące – drobiny plastiku lądują na naszych talerzach.

Poznali historię pojawienia się plastiku i jego właściwości, z których jedna jest szczególnie istotna dla ochrony środowiska – plastik jest bardzo długowieczny. Warto wiedzieć – w tej części zajęć uczniowie uświadomili sobie, że plastik to bardzo ceny surowiec i nie można pozbywać się go, ale należy wykorzystywać do recyklingu. Aby to się udało, należy znać zasady prawidłowego segregowania plastiku. Właściwie posegregowany plastik otrzymuje drugie życie, nie zasila wysypisk śmieci. Można inaczej – co może być alternatywą dla plastiku. Taką alternatywą mogą być płócienne i papierowe torby na zakupy „ EKO”, które wykonali uczniowie podczas zajęć technicznych. Podsumowaniem zajęć była nauka piosenki „ Mam zasady na odpady”. Kontynuujemy także zbiórkę nakrętek, które trafią do kogoś potrzebującego, jako nasz wkład np. na zakup wózka inwalidzkiego. Ale zanim nakrętki powędrują dalej uczniowie odkryli, że można się nimi świetnie bawić: liczyć, segregować, tworzyć mozaiki czy urządzić suchy basen.
                                                                                                                                                          Tekst i fot.: K. Stelmach