Wirtualna wycieczka do Wadowic

Wśród działań jakie zaplanowaliśmy w ramach obchodów 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły był między innymi wyjazd do Wadowic – rodzinnego miasta papieża i zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Nie możemy na razie odwiedzić fizycznie Wadowic, ale mamy okazję zwiedzić muzeum wirtualnie.  

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II przygotowało dwa projekty, dzięki którym możemy zwiedzać muzeum wirtualnie.

1.Wchodząc na stronę Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II https://domjp2.pl/ możemy sami odbyć wirtualny spacer po muzeum. http://domjp2.pl/wirtualny-spacer/

2. Obejrzeć cykl filmów pt.: "Dom mojego dzieciństwa" https://domjp2.pl/2020/05/08/dom_mojego_dziecinstwa/, w którym poczujemy atmosferę rodzinną, w jakiej wzrastał przyszły święty. Wraz z przewodnikiem przemierzamy kolejne pomieszczenia domu rodzinnego Jana Pawła II i słuchamy opowieści o korzeniach naszego Świętego. „Dom mojego dzieciństwa” to 7-odcinkowy cykl krótkich filmów, opowiadających historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin małego Lolka. Poznamy historię Emilii Wojtyłowej – matki papieża, a także ojca Karola Seniora, brata Edmunda i rodziny Kaczorowskich. A na koniec będzie można wysłuchać zaskakującej opowieści Pani Heleny Szczepańskiej, sąsiadki Wojtyłów i historii jej wielkiej radości z narodzin Lolusia. Cykl można też obejrzeć na https://www.facebook.com/domjp2/ oraz kanale youtube.

Więcej informacji na temat „ Wirtualny spacer po muzeum” i cykl „ Dom mojego dzieciństwa”

1.     Wirtualny spacer po muzeum http://domjp2.pl/wirtualny-spacer/.

Nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, zabiera zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Sercem Muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919-1938. Można w nim zobaczyć ozdobne serwetki haftowane przez Emilię Wojtyłową, jej srebrną torebkę i złoty medalion, oryginalną zastawę stołową i fotografie z albumu rodzinnego.

Około 1 200 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej na czterech kondygnacjach budynku podzielono na szesnaście stref, które prowadzą śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Najważniejszą strefą – sercem Muzeum – jest Mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Odwiedzając kolejne strefy poznajemy życiorys papieża i eksponaty w nim zgromadzone.

„Dom mojego dzieciństwa” to 7-odcinkowy cykl krótkich filmów, opowiadających historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin Karola Wojtyły. Od 11 do 17 maja br. codziennie o godz. 17.00 na stronie: https://www.facebook.com/domjp2/ ukazywać się będą kolejne odcinki. Historie rodzinne Wojtyłów prezentowane będą prosto z Muzeum, gdzie mieścił się dom rodzinny Jana Pawła II.

  1. https://www.youtube.com/watch?v=wLn-kYuaeww Dom mojego dzieciństwa - Rynek 2 mieszkania 4. Historia rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin małego Lolka. W tym odcinku zapraszamy w klimat wadowic lat 20-tych, do sklepu Bałamutha. Poznajcie historię kamienicy - kiedyś Rynek 2, dziś Kościelna
  2. https://youtu.be/4oIvXB7_Fok   Dom mojego dzieciństwa - Emilii, matce mojej   W tym odcinku zapraszamy na opowieść o Emilii Wojtyłowej - matce przyszłego papieża.

3. https://www.youtube.com/watch?v=wsiOWTS11Iw Dom mojego dzieciństwa - Pan KapitanW tym odcinku zapraszamy na opowieść o Karolu seniorze, czyli ojcu przyszłego papieża.

4.https://www.youtube.com/watch?v=wZrW8qIzC84 Dom mojego dzieciństwa - Doktor Eku Czwarty odcinek z serii "Dom mojego dzieciństwa". Dzisiaj spotkamy się ze starszym bratem Karola Wojtyły, Edmundem.

5. https://www.facebook.com/domjp2/videos/247563033017408/   Dom mojego dzieciństwa - Ze stajni hrabiego Zamoyskiego do królewskiego Krakowa W odcinku "Dom mojego dzieciństwa" zapraszamy na opowieść o rodzinie Kaczorowskich, z których wywodzi się Emilia Wojtyłowa "Dom mojego dzieciństwa - Ze stajni hrabiego Zamoyskiego do królewskiego Krakowa"

Informacje pochodzą ze strony internetowej Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

                                                   Tekst: K. Stelmach

Odsłony: 389