Projekt plastyczny „ O czym mówią dzieła sztuki ? "

Uczniowie klasy IV i V w ramach zajęć plastyki realizowali projekt pod nazwą „ O czym mówią dzieła sztuki  ?”
Projekt zakładał następujące cele: bezpośredni kontakt uczniów z dziełem sztuki, dokonywanie indywidualnych wyborów i ocen  dzieł malarskich Leonarda da Vinci, wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji na temat wybranego dzieła sztuki oraz jego twórcy, a także wiadomości dotyczących kontekstu kulturowego i społecznego danego dzieła sztuki; opis i analizę wybrane dzieła sztuki oraz przedstawienie wrażeń wynikających z kontaktu z nim  oraz uzasadnienie swojego sądu, redagowanie wypowiedzi pisemnej na temat wybranego dzieła sztuki, zrealizowanie wypowiedzi wizualnej (fotografia cyfrowa lub rysunek, plakat), praca w grupie, selekcja materiałów i przygotowanie wystawy prac.

Przebiegał według harmonogramu: I – wycieczka do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli na wystawę  obrazów  Leonarda da Vinci, II – prezentowanie wykonanych zdjęć i rysunków, konsultacje z nauczycielem, III - wykonanie plakatu ze zgromadzonych informacji, rysunków, zdjęć; IV – zorganizowanie wystawy prac, V- przygotowanie reportażu  z przebiegu wycieczki i przygotowań do wystawy, VI -prezentacja efektów pracy uczniów na stronie internetowej szkoły.

23 lutego  2018 r. wybraliśmy się do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, aby obejrzeć eksponaty zgromadzone na wystawie „ Machiny Leonarda da Vinci”. Wystawa ukazywała wszechstronny geniusz Leonarda da Vinci, jednak nasze zainteresowanie skupiło się głównie na dziełach malarskich artysty, który tworzył w okresie renesansu. Na wystawie zaprezentowano  16 reprodukcji dzieł artysty, wśród nich te najbardziej znane, jak „ Mona Lisa”, „ Dama z gronostajem” czy „ Ostatnia wieczerza”.

Podczas lekcji muzealnej uczniowie dowiedzieli się o wszechstronnych zainteresowaniach i talentach Leonarda. Prowadząca zajęcia bardzo szczegółowo opowiadała  o poszczególnych obrazach : kogo przedstawiają, jak są ukazane, tłumaczyła kontekst kulturowy epoki , jaka moda wówczas obowiązywała, obyczaje, a także zwracała uwagę na symbolikę elementów umieszczonych na obrazach. Mogliśmy pytać o interesujące nas szczegóły , a także odpowiadaliśmy na zadawane pytania. Bardzo dobrą znajomością niektórych zagadnień wykazali się: Jakub Majewski, Karol Turek i Konrad Czuj. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć obrazy i sfotografować się na ich tle. Podczas wizyty w muzeum mieliśmy za zadanie wybrać jedno dzieło Leonarda, sfotografować je , wykonać szkice oraz zebrać informacje  na jego temat.  Wiktoria Szymańska nie mogła się zdecydować „ Autoportret Leonarda”  czy „ Chrzest Chrystusa”, ostatecznie wybrała „ Chrzest Chrystusa”. Adam Świątek wybrał obraz „ Madonna z kądzielą”  . Filip Butryn  ustawił się na tle „ Ostatniej wieczerzy”. Jakuba Majewskigo zainteresował obraz „Święty Hieronim” . Amelia Szkutnik wybrała „ Damę z gronostajem”. Oryginał obrazu znajduje się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.  Konrad Czuj wybrał „ Pejzaż z rzeką” , a Zuzia Tryka „ Mona Lisę”. Dawidowi Gorczycy spodobała się „ La Bellle Ferroniere”. Marcin Ciesielski i Viktor Kucharczyk postanowili  bliżej poznać „ Giocondę”. Karol Turek był doskonale przygotowany do zajęć. Aparat fotograficzny w gotowości, a za nim” Portret Ginevry Benci”. Ania Kasprowicz wybrała obraz przedstawiający   „ Jana Chrzciciela”.

Z zebranych materiałów zostały wykonane plakaty ukazujące pracę uczniów, które następnie zostały zaprezentowane na  wystawie. Mogli ją obejrzeć wszyscy uczniowie i rodzice. Odbyło się również spotkanie, na którym poszczególne grupy podsumowały efekty swojej pracy.

tekst i fot.: K. Stelmach

 

Odsłony: 1237