Wizyta w muzeum " Terakotowa Armia cesarza Qin Shin Huang"

23 marca 2018 roku uczniowie klasy III i VI uczestniczyli w lekcji muzealnej „ Chińska armia terakotowa cesarza Qin- ósmy cud świata”. Zajęcia odbywały się w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Przygotowano tu wystawę pełnowymiarowych replik znanych na całym świecie figur chińskiej Armii Terakotowej – wojowników strzegących grobowca pierwszego cesarza Chin. Na ekspozycji zaprezentowano kilkudziesięciu terakotowych wojowników ( żołnierzy piechoty, łuczników, oficerów, a nawet samego cesarza). Figury zostały odnalezione przypadkowo w 1974 roku pod grubą warstwą ziemi przez wieśniaków kopiących studnię. Odkrycie było tak niezwykłe, że zostało nazwane ósmym cudem świata. Dotychczas odsłonięto ponad 8 tysięcy figur, a szacuje się, że w głębi  ziemi  skryte są kolejne tysiące.  Każda z figur , co  ważne, jest zupełnie inna, niepowtarzalna. Od prowadzącego dowiedzieliśmy się o wielu faktach z historii starożytnych Chin i o pierwszym cesarzu Qin Shin Huang.  Wsławił się  on nie tylko jako doskonały wojskowy, ale również reformator, który zjednoczył antyczne Chiny. To jemu Chiny zawdzięczają jednolity system miar, wspólną walutę i alfabet. To także on rozpoczął budowę Wielkiego Chińskiego Muru.

W jaki sposób powstawały figury i  jak najprawdopodobniej wyglądało ich umieszczenie w ziemi uczniowie zobaczyli podczas projekcji filmu.

Ponadto podczas zajęć  dowiedzieli się o ogromnym wkładzie Chińczyków w wiele dziedzin nauki  i o wielu wynalazkach, które są ich dziełem. Papier, porcelana, proch, jedwab, kompas, okulary to  tylko jedne z nielicznych.

Próbowali też swoich sił w nauce języka mandaryńskiego. Nauczyli się podstawowych słów i zwrotów: dzień dobry, dziękuję, Jestem Polką, Polakiem.

Wizyta w muzeum dostarczyła wielu wrażeń i poszerzyła wiedzę uczniów na temat Chin.

Tekst i fot.: K. Stelmach