Narodowe Czytanie 2020 w klasie III

Uczniowie klasy III uczestniczą w zajęciach czytelniczych „ Lubimy czytać”. W trakcie tych zajęć poszerzana jest wiedza uczniów na temat pisarzy, książek dla dzieci. Dzieci samodzielnie oraz wspólnie czytają wybrane książki z kanonu lektur, piszą własne książki i opowiadania, przygotowują inscenizacje. Uczestniczą także w różnych akcjach czytelniczych, m.in. w Narodowym Czytaniu. Tegoroczny utwór „ Balladyna” nie był łatwym do czytania przez uczniów klasy III. Jednak dzięki baśniowym elementom, „ Balladyna” okazała się utworem, który z każdym wersem coraz bardziej „wciągał” uczniów w opowieść o dwóch siostrach – Balldynie i Alinie. W trakcie zajęć uczniowie wysłuchali zaproszenia pary prezydenckiej do udziału w dziewiątej już edycji Narodowego Czytania, poznali sylwetkę autora Juliusza Słowackiego i bohaterów jego utworu.

Po przeczytaniu obszernych fragmentów „ Balladyny” wszyscy czytający mogli odcisnąć pamiątkową pieczęć udziału w tym wydarzeniu. Powstały też ilustracje do książki wykonane przez uczniów. A na koniec odbyła się degustacja pysznych drożdżówek, deseru i soku - oczywiście wszystko o smaku malinowym. Dania nawiązujące tematyczne do utworu, to już tradycja. Dziękujemy Pani Kasi za ich przygotowanie.

Tekst i fot.: K. Stelmach