Dzień Puzzli

Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek po raz pierwszy obchodzono 29 stycznia 2003 roku. Idea ustanowienia tego dnia pojawiła się w Belgii. Jednak geneza święta sięga aż XVIII wieku. Wtedy to w Europie zaczęły pojawiać się pierwsze puzzle składające się z kilku elementów. Początkowo układały je głównie dzieci, z czasem stały się popularne także wśród dorosłych. Dzień Puzzli i Łamigłówek daję okazję do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, koncentracji, rozwija zdolności przestrzenne oraz wzrokowe. Dopasowując właściwy fragment do części obrazka, ćwiczymy manipulację palców oraz precyzję wykonywanych ruchów. Składanie puzzli obrazkowych sprzyja również widzeniu przestrzennemu. Wymaga skupienia i cierpliwości oraz umiejętności rozwiązywania problemów. To świetna zabawa dostępna dla wszystkich, więc można je układać z przyjaciółmi czy z rodziną.

Uczniowie klasy II postanowili skorzystać z okazji jaką daje to święto i przynieśli do szkoły swoje ulubione zestawy puzzli. W wielkim skupieniu powstawały obrazy pieczołowicie składane z wymieszanych elementów. Nawet ci niecierpliwi w skupieniu i ciszy układali ukryte w drobnych cząstkach  obrazy.

Tekst i fot.: K. Stelmach