Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.Celem święta jest propagowanie czytelnictwa. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze.

W naszej szkole uczniowie z klasy IV, V i VIII także wzięli udział w tym corocznym wydarzeniu. Wspólnie z polonistką przeczytali wybrane utwory: baśń „Czerwony Kapturek”, mit o Prometeuszu oraz wybrane fraszki Jana Kochanowskiego.

Warto obchodzić to święto każdego dnia i poświęcić chociaż 30 minut na przeczytanie dobrej książki.

Tekst i zdj.: A. Klich