II Marsz Papieski - Śladami Pamięci Św. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej

Po raz drugi społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zorganizowała Marsz Papieski. W niedzielne popołudnie 20 października 2019 roku uczestnicy marszu zebrali się  w  kościele parafialnym  pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Rzeczyckiej. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa różańcowego prowadzonego przez parafialną scholę. Następnie uczniowie wystąpili z  krótkim programem poświęconym Janowi Pawłowi II, który nawiązywał do hasła XIX Dnia Papieskiego „ Wstańcie, chodźmy .”

Po Mszy Św. wyruszyliśmy na szlak papieski, który powstał w naszej miejscowości . Ten szlak, to ścieżka edukacyjna dla upamiętnienia miejsc poświęconych osobie Świętego Jana Pawła II - „ Śladami Pamięci Św. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej”. Ścieżka zyskała obecny wygląd głównie dzięki staraniom Rady Sołeckiej w Woli Rzeczyckiej, której członkowie opracowali jej projekt i wystąpili  z wnioskiem do Rady Gminy w Radomyślu nad Sanem, by uzyskać dofinansowanie w ramach Gminnego Programu „ Nowa Inicjatywa dla Odnowy Wsi”. Na trasie ścieżki znalazł się zabytkowy kościół w Woli Rzeczyckiej, gdzie na jednym z ołtarzy umieszczono relikwie  Św. Jana Pawła II, uzyskane przez ks. proboszcza Marcina Hejmana w kwietniu 2014 roku. Na kościelnej dzwonnicy , także w kwietniu 2014 roku zawisł dzwon „ Święty Jan Paweł II” ufundowany przez parafian dla upamiętnienia Pontyfikatu Wielkiego Polaka w roku Jego kanonizacji. Dzwon pochodzi ze znanej pracowni braci Felczyńskich. Obok kościoła na „ starej plebanii” powstała Galeria „ Kropla Bieszczadów”, w której  pośród dzieł znanego bieszczadzkiego artysty Zdzisława Pękalskiego można przywołać postać  Jana Pawła II jako wielkiego miłośnika gór i natury. Kolejny przystanek na trasie ścieżki to „Mini ogród papieski”, znajduje się on na placu przed szkołą. Zostało tu wygospodarowane miejsce, gdzie przy Wadowickim Dębie Pamięci Jana Pawła II ustawiono granitowy głaz z tablicą upamiętniającą 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  Tablica została ufundowana przez Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem Jana Pyrkosza. Na wprost dębu znajduje się figura Jana Pawła II, a obok niej papieskie ławeczki. Siadając na nich mamy zapewnione towarzystwo uśmiechniętego Ojca Świętego. W budynku szkoły natkniemy się na kolejne ślady pamięci naszych spotkań  z Patronem szkoły. Na szkolnym korytarzu została umieszczona tablica pamiątkowa poświęcona przez Papieża podczas Jego wizyty w Sandomierzu 12 czerwca 1999 roku. Ostatni etap ścieżki to nasza chluba „ Sala Pamięci Jana Pawła II”, w której dzięki staraniom ks. proboszcza Marcina Hejmana zgromadziliśmy liczne zbiory papieskiej kolekcji w postaci: książek, albumów, płyt, zdjęć, wydawnictw filatelistycznych czy pamiątkowych medali. Wiele eksponatów otrzymaliśmy także dzięki życzliwości wielu osób: m.in.: ks. biskupa Edwarda Frankowskiego, Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem Jana Pyrkosza, brata SJ Piotra Ślosarczyka czy proboszcza parafii  w Zaklikowie ks. Henryka Krzyżanowskiego. Najcenniejsze w naszej kolekcji jest Papieskie Błogosławieństwo dla społeczności szkolnej podpisane własnoręcznie przez Jana Pawła II. Otrzymaliśmy je dzięki staraniom brata SJ Piotra Ślosarczyka, który przez wiele lat przebywał w Rzymie i był pracownikiem poczty watykańskiej.  Dotychczasowa izba pamięci przeszła gruntowną zmianę. Bardzo wiele osób zaangażowało się w prace remontowe izby i adaptacji części korytarza. Sala papieska została powiększona i zyskała nowy wystrój. Projekt wystroju to dzieło pani Agnieszki Majewskiej, która także wykonywała wiele prac i koordynowała ich przebieg wspólnie z sołtysem i radnym wsi Wola Rzeczycka panem  Krzysztofem Siodą oraz radną wsi Wola Rzeczycka, a zarazem przewodniczącą  Komisji Oświaty i Spraw Społecznych panią Justyną Szwedo. Na trasie  ścieżki zostały postawione tablice informacyjne, na których wyeksponowano  informacje i zdjęcia na temat znajdujących się tu  obiektów.  Część ścieżki papieskiej znajduje się na trasie rowerowego szlaku „ Green Velo”. Wśród uczestników marszu byli: Wójt Gminy Jan Pyrkosz, Zastępca Wójta Izabela Szałaj, Sekretarz Gminy Ewa Marynowska, Skarbnik Gminy Anna Szeliga, Inspektor Oświaty Joanna Dudzińska, Dyrektor GCK Teresa Lachowska, Kierownik  Domu Seniora w Pniowie Marta Borys, Przewodniczący Rady Gminy Edward Wermiński, Radny Powiatowy Marek Pater, Radne Gminne: Marzena Garbacz, Dorota Borys i Lucyna Jurkiewicz, ks. Henryk Krzyżanowski, sołtysi wsi Kępa Rzeczycka, Dabrowa Rzeczycka i Rzeczyca Okrągła,panie: Jadwiga Socha, Zofia Kasprowicz i Justyna Mazur.  Na terenie szkoły uczestników marszu powitała dyrektor szkoły Barbara Pankowska, która w krótkich słowach serdecznie podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ścieżki i zaprosiła do zwiedzania  sali papieskiej . Słowa podziękowania  do wszystkich, którzy uczestniczyli w pracach  na rzecz projektu skierowali  główni jego koordynatorzy pani Justyna Szwedo i  pan Krzysztof Sioda. Pan  Wójt w swoim wystąpieniu wyraził uznanie dla twórców  ścieżki, wspomniał także o kultywowaniu pamięci o Janie Pawle II i przybliżaniu Jego nauki kolejnym pokoleniom Polaków.  Na pamiątkę spotkania podarował  do sali papieskiej srebrną miniaturę papieża. Wspólne zdjęcie uczestników marszu przy figurze papieża, a następnie zwiedzanie sali papieskiej w nowej odsłonie zakończyło II Masz Papieski. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ścieżki, uczestnikom marszu  oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Dąbrowy Rzeczyckiej za zapewnienie bezpieczeństwa na trasie przemarszu.

Tekst : K Stelmach, fot.: K. Stelmach i D. Nieznalska