Lasowiacy – kultura, folklor, gwara- lekcja z historii regionu

29 marca 2017r. uczniowie klas IV-VI w ramach zajęć koła historyczno- teatralnego  udali się na lekcję z historii regionu  do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Temat przewodni to Lasowiacy – kultura, folklor, gwara.

Podczas zajęć uczniowie rozpoznawali  ludowe melodie (m.in. kurpiowskiej, kaszubskiej, lubelskiej, góralskiej) a w nich melodię lasowiacką. Przyporządkowywali  instrumenty charakterystyczne dla danej melodii. Bawili się w kalambury - poznawali słówka gwarowe Lasowiaków. Rywalizacja w grupach. Dopasowywali słowo gwarowe do odpowiednika ogólnopolskiego oraz obrazka (czasowniki m.in. lotać - biegać, upikucić - ugotować, róść - rosnąć itp.). Na koniec zajęć odbyła się zabawa ruchowa do muzyki lasowiackiej z elementami figur tańca lasowiackiego (polka kropka). Jednak największą popularnością cieszyło się robienie masła, które potem zostało ze smakiem zjedzone z pysznym chlebem razowym.