Piknik Rodzinny z "Lalką" Bolesława Prusa

alt12 września 2015 roku w PSP im. Jana Pawła II  po raz trzeci odbyło się  „ Narodowe czytanie”. W tym roku spotkaliśmy się , aby wspólnie spędzić czas czytając wybrany fragment „ Lalki” Bolesława Prusa. Tym fragmentem  był rozdział II powieści  „ Pamiętnik starego subiekta”. Narodowe czytanie rozpoczęła dyrektor szkoły Barbara Pankowska, a potem czytali nauczyciele i rodzice.

Także dzieci włączyły się do wspólnego czytania. Uczniowie klas II – VI  przeczytali  obszerne fragmenty  noweli  B. Prusa „ Katarynka”.
Jednak spotkanie to, jak już jest w tradycji naszej szkoły  nie ograniczyło się tylko do wspólnego czytania fragmentów wybranego utworu polskiego pisarza. W programie znalazło się wiele innych atrakcji.   Był konkurs wiedzy na temat życia i twórczości Bolesława Prusa.  Odbył się również  konkurs plastyczny „ Lale, lalki i laleczki…”.
Po duchowej uczcicie przyszedł czas na coś dla ciała. Było zdrowe grillowanie i degustacja sałatek  przygotowanych przez rodziców.
Poezja smaków zgromadzona w „ Sałatkowym ogrodzie ”  była tak różnorodna, że jury  powołane do wyłonienia najsmaczniejszej sałatki mało z tym nie lada problem. A, że wszystkie były bardzo smaczne i zdrowe to  zniknęły z  salaterek bardzo szybko.
W  trakcie spotkania  odbył się także „ Korowód lalek”. Na wzór pokazu mody  na wybiegu  zaprezentowało się trzynaście małych modelek przebranych za lalki. Wszystkie lalki wyglądały pięknie i poruszały się z gracją, ale na tytuł najpiękniejszej niewątpliwie zasłużyła kreacja Eweliny Garbacz z klasy III.
A potem wszyscy mogli zadbać o kondycję fizyczną  wspólnie ćwicząc aerobik, a następnie bawiąc się przy muzyce.
Pani  Edyta Międzik  pracownik biblioteki gminnej przygotowała  wystawę  książek Bolesława Brusa.  Można także było zakupić niektóre egzemplarze  utworów Bolesława Prusa , które zostały opatrzone specjalną pamiątkową pieczęcią „ Narodowe czytanie – „ Lalka” Bolesława Prusa.

Tekst: K. Stelmach
Zdjęcia : T. Szymańska, K. Stelmach