Wycieczka do Skansenu 2013

alt17 września 2013 r. uczniowie klas I-VI uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W programie zwiedzania był oczywiście spacer z przewodnikiem po skansenie, który zabrał nas w podróż po krainie Lasowiaków i Rzeszowiaków. Oglądaliśmy zabytkowe budowle oraz ich wnętrza. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądało dawniej życie na wsi, jak budowano domy i budynki gospodarcze, jakich narzędzi i sprzętów używano.
            Przewodnik zapoznał nas też z pracami twórców ludowych: rzeźbiarza i tkacza. Mogliśmy też zobaczyć, jak dawniej mielono mąkę we młynie.
            Uczniowie klas V i VI ponadto uczestniczyli w lekcji muzealnej „Ziarnko do ziarnka – znaczenie chleba w tradycji”. Podczas lekcji w zagrodzie poznali narzędzia i sprzęty służące do obróbki zboża oraz dowiedzieli się o ciekawych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba.
            Na koniec upiekli tradycyjny przysmak – prozaki, którymi hojnie obdarowali młodszych kolegów, którzy w tym czasie w wiejskiej szkole uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych nt. „Śliczne wycinanki dookoła ściany”. W trakcie zajęć uczniowie klas I-IV poznali historię i techniki tego niecodziennego dekorowania ścian, a w części praktycznej stworzyli własne wycinanki. Potem zobaczyli, jak wyglądała dawna klasa, jakich sprzętów i pomocy używano. Dowiedzieli się o karach, które stosowano wobec niegrzecznych uczniów. A potem na wielkim grilu upiekliśmy kiełbaski, które wszystkim bardzo smakowały.
            I chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, bo ciągle padało, to nie zepsuła nam humoru. Byliśmy doskonale przygotwani do takiej aury, a duża ilość wrażeń nie pozwoliła na zajmowanie się padających deszczem.
Krystyna Stelmach