Wycieczka do miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau

19 października uczniowie klasy VII wzięli udział w wycieczce do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wyjazd miał charakter edukacyjny, jego celem było zaznajomienie młodzieży z historią okresu II wojny światowej, a także z niewyobrażalnymi cierpieniami, jakie spotkały ludzi w  niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

W czasie 3,5 godzinnego zwiedzania przewodniczka zaprezentowała nam następujące miejsca:

Auschwitz I: brama „Arbeit macht frei”, plac apelowy, blok 6 (tematyka rejestracji i egzystencji więźniów), blok 11 i dziedziniec (jego znaczenie w obozowym terrorze), blok 5 (zagadnienia związane z mieniem ofiar),

Auschwitz II-Birkenau: brama śmierci, rampa (warunki transportu, selekcje), ruiny komory gazowej i krematorium, barak w obozie męskim.

W trakcie wycieczki uczniowie mieli okazję zadać przewodniczce wiele pytań i lepiej zrozumieć, jak straszliwe były warunki życia w obozie koncentracyjnym.

Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wielkie wrażenie na uczniach. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny i wpłynęła na postawy moralne i społeczne uczniów.

Nasi uczniowie zaprezentowali postawę godną powagi miejsca, w którym się znajdowali. Ta wizyta zostawi na zawsze ślad w ich sercach.

Tekst i zdj.: A. Klich