XXIII Dzień Papieski -    „Święty Jan Paweł II Cywilizacja życia”

W poniedziałkowy wieczór dokładnie w 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża społeczność naszej szkoły zebrała się, aby uczcić pamięć o tym dniu i przypomnieć najważniejsze przesłania Patrona szkoły Jana Pawła II.

45 lat temu 16 października 1978 roku świat wstrzymał oddech. Zebrani na konklawe kardynałowie po raz pierwszy od ponad 400 lat wybrali na papieża kogoś, kto nie pochodził z Włoch. Nowy biskup Rzymu przyjął imię: Jan Paweł II. Wiedziano tylko tyle, że pochodzi z Polski.

Habeus Papam na Watykanie

Jan Paweł II usłyszał świat.

Radośnie biły polskie dzwony

Bądź pochwalony Ojcze Nasz.

W krótkim czasie poznał Go cały świat jako Papieża Pielgrzyma, Papieża Miłosierdzia i Pojednania. Był bez wątpienia człowiekiem, który w naszych czasach spotkał się z największą liczbą ludzi na całym świecie. Wszyscy znali Jana Pawła II. Jego twarz, spontaniczny uśmiech, sposób mówienia, a nawet poruszania się.

Tegoroczny - XXIII Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem     „Święty Jan Paweł II Cywilizacja życia”.

Święty Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a kulturą śmierci. Przy czym ta druga „kultura” zasługuje na ujęcie w cudzysłów, gdyż jest dokładnym przeciwieństwem tego co to słowo oznacza. Św. Jan Paweł II wskazał konkretne środowiska, w których cywilizacja życia znajduje swój najbardziej żyzny grunt. Są nimi: rodzina, dzieci i młodzi. Wszyscy jesteśmy wezwani, „aby kochać i szanować życie każdego człowieka oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się zbyt liczne oznaki śmierci, zapanowała wreszcie nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości” – brzmi apel Jana Pawła II.

W wypełnionej wiernymi świątyni i w asyście pocztu sztandarowego uczniowie klas od III do VII zaprezentowali program słowno – muzyczny poświęcony Patronowi. Schola pod kierunkiem p. Kamili Tryki zadbała o oprawę muzyczną Mszy św. , której przewodniczył ksiądz proboszcz Marcin Hejman. Uczniowie włączyli się także w poprowadzenie nabożeństwa różańcowego.

                                                                                                                                                         Tekst i fot.: K. Stelmach

Odsłony: 179