Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych

Są takie dni w kalendarzu, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowujemy, by przeżyć je jak najlepiej. Już wkrótce uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew ALLELUJA oznajmią nam, że nadeszły największe dla chrześcijan święta – WIELKANOC.

Jest to święto ruchome i należy obchodzić je po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli pomiędzy 21 marca, a 25 kwietnia. Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Post, który obowiązuje od środy Popielcowej do Wielkiej Niedzieli. Zwyczaje związane z obchodami świąt Wielkanocnych rozpoczynają się już od Niedzieli Palmowej.

W naszej szkole z tej okazji, w dniu 27 marca odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie z kl. III. Motywem przewodnim programu były tradycje i zwyczaje, gdyż święta wielkanocne mają swoją bogatą wymowę. Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów związanych ze świętami Wielkiej Nocy jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Uczniowie z kl. III opowiedzieli nam, jakie produkty powinny znaleźć się w koszyczku oraz jaka jest ich symbolika chrześcijańska.

Piękną polską tradycją jest odwiedzanie grobu Chrystusa. Dawniej przy grobach straż sprawowały specjalne warty, a pełnili je najbardziej szanowani obywatele, często przebrani w polskie mundury. Dziś tylko w nielicznych kościołach można spotkać takich wartowników, np. w kościele w Woli Rzeczyckiej.

Turki z Woli Rzeczyckiej rozpoczynają swą działalność w Wielki Czwartek i aż do rezurekcji pełnią swoje obowiązki w kościele. W Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę pilnują grobu Chrystusa. Gdy przychodzi świt Wielkiej Niedzieli, oddział „ wojska tureckiego” bierze udział w misteriach wielkanocnych sprawując różne przydzielone zadania takie jak: niosąc chorągwie, figurę Jezusa Zmartwychwstałego oraz baldachim podczas uroczystej procesji. Wraz z orkiestrą na Mszę rezurekcyjną wkracza do kościoła oddział Turków, który po sumie rozpoczyna obchód poszczególnych wiosek w parafii, odwiedza domy, orkiestra i Turki wchodzą na podwórka. „Basza” wygłasza zabawne przemówienie. W Poniedziałek Wielkanocny następuje pożegnalna defilada oddziału.

W tym roku Oddział Turecki w Woli Rzeczyckiej obchodzi jubileusz 100-lecia powstania.  Dziś należy radować się i podziwiać ogromny zapał całej społeczności lokalnej, która z wielkim zaangażowaniem kultywuje tą tradycję wielkanocną. Uczniowie z naszej szkoły z kl. VI i VII, również podjęli się odpowiedzialnego zadania podtrzymywania tej tradycji.

Na zakończenie uroczystej akademii, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli całej społeczności szkolnej życzenia wielkanocne. Pani dyrektor zakończyła wspólne spotkanie, życząc wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły radosnych, wesołych i spokojnych świąt Wielkiej Nocy.

Tekst: M. Mozgawa, zdj.: A. Klich

Odsłony: 466