Młodzież naszej szkoły na Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej w Jasionce

„Historia mówi przez pokolenia” – pod takim hasłem dzisiaj 4 października 2023r. w G2A Arena w Jasionce Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Debaty historyczne, wystawy multimedialne, strefa nowych technologii, strefa edukacyjna i filmowa, rekonstrukcje historyczne, strefa dla najmłodszych – to tylko niektóre atrakcje.

Kongres rozpoczęła konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze              i wydawcy (1939-1990)” z udziałem 30 referentów. Odbyły się debaty historyczne. Pierwsza: „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”, druga: „Sport, patriotyzm, historia”, kolejne na temat pomocy Polaków dla ludności żydowskiej w latach okupacji niemieckiej. Dla najmłodszych wystąpił „Teatr Miś Wojtek” z opowieścią o niedźwiedziu Wojtku, który dzieli się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa.

Parter i dwa piętra imponującego gmachu wypełniły się w środę dziećmi i młodzieżą licznie przybyłymi ze szkół całego Podkarpacia. Uczniowie uczestniczyli w wielu warsztatach, grach planszowych, pokazach z użyciem nowych technologii i konkursach.

Młodzież brała udział m.in. w zajęciach z archiwistyki. Uczyła się, jak zaopiekować się znalezionymi dokumentami, jak je podzielić tematycznie, chronologicznie, jak założyć teczkę na dokumenty, ponumerować je i stworzyć spis. Inne zajęcia polegały na dokładnym przyjrzeniu się wystawie „Symbole naszej historii”, a następnie wypełnieniu testu. Uczestnicy zadania otrzymywali upominki.

Wielkie wrażenie wywarła na młodych ludziach i na dorosłych wystawa „Szlaki nadziei. Odyseja wolności. Losy Polaków w czasie II wojny światowej” zorganizowana w ciemnym pomieszczeniu i prezentująca kolorowe zdjęcia z wielu archiwów na ustawionych eliptycznie trzech dużych ekranach.

Naszą szkołę reprezentowały: Ewa Świątek, Antonina Krawiec, Julia Lewko, Patrycja Szymańska, Julia Gorczyca, Maja Sadowska, Kamila Wróblewska, Gabriela Wicińska, Oliwia Kusińska

Tekst i zdj.: D. Nieznalska

 

Odsłony: 170