Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca przez wszystkich miłośników powieści mistrza fantasy. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery), dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku.

Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor „Władcy Pierścieni" - trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. Oprócz wspomnianej wcześniej trylogii, która została przeniesiona na ekrany kin, Tolkien napisał również powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz kilka krótkich opowiadań „Legendarium Śródziemia".

Uczniowie klasy VI na lekcjach języka polskiego czytali i omawiali lekturę Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz zapoznawali się z niezwykłym światem stworzonym przez autora. Na zakończenie cyklu lekcji szóstoklasiści, podzieleni na grupy, grali w grę planszową na motywach powieści. Aby zwyciężyć, należało przejść przez cztery bramy i odnaleźć skarb, a przy tym wykazać się wiedzą ze znajomości książki. Zabawy było co niemiara. Z całą pewnością tę lekturę uczniowie zapamiętają na długo i sięgną po kolejne części przygód hobbita.

Tekst i zdj.: A. Klich