Pasowanie na czytelnika

24.01.2024 roku w klasie pierwszej odbyło się pasowanie uczniów na czytelnika biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy czwartej przygotowali dla pierwszaków przedstawienie pt. „Kłótnia wróżek”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądnęli przedstawienie reagując z aplauzem na wystąpienie kolejnych bohaterów. Pani Dorota Nieznalska przybliżyła im warunki wypożyczania książek w bibliotece szkolnej. Potem uczniowie żywiołowo rozpoznawali postacie z różnych bajek. Następnie rozwiązali krzyżówkę o tematyce bibliotecznej. Punktem kulminacyjnym uroczystości było pasowanie uczniów przez panią Nieznalską oryginalną zakładką w obecności przewodniczącej Rady Rodziców pani Jadwigi Krawiec.

Aby zachęcić uczniów klasy pierwszej do częstego sięgania po książki i regularnego czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych przekazano dla każdego – specjalne Wyprawki Czytelnicze. Wyprawki były częścią ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Projekt ten został finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek. Mamy nadzieję, że udało się zainteresować uczniów czytelnictwem książek.

Tekst: L. Gugała, zdj.: D. Nieznalska