Obóz harcerski w Kurnędzu nad Pilicą

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obozie harcerskim w Kurnędzu nad Pilicą w terminie od 2.08 do 8.08.2021r.T egoroczny obóz  nosił nazwę: „W Wiedźminowej osadzie” Fabuła obozu oparta była na średniowiecznym   bohaterze  legend . W czasie pobytu uczestnicy obozu doskonalili swoje umiejętności z zakresu technik harcerskich, głównie: pionierki, terenoznawstwa i przyrodoznawstwa, sygnalizacji i szyfrów, pierwszej pomocy. Na zajęciach sportowych rozwijali także tężyznę fizyczną. Zadania  obejmowały również zakres artystyczny, gdzie harcerze wykazywali się umiejętnościami wokalnymi, aktorskimi i tanecznymi oraz poszerzali swoja wiedzę i umiejętności w  zakresie szycia, malowania, wykonywania wianków.

Harcerze rozpoczęli obóz od rozbijania namiotów, budowy bramy i innych urządzeń obozowych, by następnego dnia pływać w kajakach po Pilicy. Zwiedzili również ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i opactwo Cystersów w Sulejowie. Z wielkim entuzjazmem  uczniowie  brali udział w grach terenowych     i wykonywali różne zadania związane z fabułą obozu. 

Pobyt na obozie przyniósł wiele radości i zaowocował powstaniem pieśni obozowych tzw „kuplety”, których fragment prezentują, dziękując tym, którzy pomogli im tak pięknie wypoczywać. (śpiew na melodię „Morskie opowieści”):

1. A w Kurnędzu nad Pilicą

Co się dzieje o mój Boże

Bieszczadnicy  przyjechali

Obóz zbudowali

Ref. Hej – ha! namioty wznieśmy!

 Hej – ha! kanadyjki wnieśmy!

Hej razem posłuchajmy

Obozowych pieśni

2. Pan przewodnik po Chęcinach

opowiadał fantastycznie

tak, że kilka naszych druhen

wzdychało romantycznie

3. Skarbiec zamku pełen  monet

Tak zachwycił Karolinkę

Że straciła swą czapeczkę

Miała smutną  minkę

4. I z odsieczą przybył Michał

Choć kolano go bolało

I z pomocą długiej linki

Wyjął czapkę Karolinki

5. Kacper z gwizdkiem ciągle biega

Sporo chce tutaj pracować

Podoba się gość dziewczynom

Chcą z nim romansować( itd.).

Tekst i zdj.: D. Nieznalska

 

 

Odsłony: 1727